DEMASTYKACJA STOMATOLOGIA

DEMASTYKACJA STOMATOLOGIA


Demastykacja jest normalnym procesem fizjologicznym obejmującym powierzchnie żujące i sieczne, jednakze może stanowić proces patologiczny, wywołany żuciem pożywienia nietypowego. Atrycja To fizjologiczne, występujące wraz z wiekiem zużycie twardych tkanek zęba w następstwie kontaktu zęba z zębem, bez interwencji obcych substancji.

Demastykacja (demastication) – polega na utracie tkanek zęba związanych z żuciem i miażdżeniem pokarmów. Dotyczy głównie osób żywiących się wegetariańską dietą, spożywających stale zdrowe lecz bardzo szorstkie pokarmy. Starcie (attrition) – polega na kontakcie zębów nie z materiałem obcym lecz na kontakcie zęba z zębem.

Demastykacja jest procesem, który łączy w sobie atrycje i abrazje. Jest to proces fizjologicznego zużywania się zęba na skutek spożywania twardych pokarmów. Erozja szkliwa. Erozja jest procesem chemicznym. Ubytki takie są zawsze okrągłe i gładkie oraz otoczone zdrowym rąbkiem szkliwa.

Tagi: demastykacja. Ubytki pochodzenia niepróchnicowego. 29 stycznia 2012 ---Drukuj. Ubytki tkanek twardych zęba nie zawsze wynikają z trwających procesów próchnicowych. Wiele obserwowanych ubytków ma przyczynę niebakteryjną, wraz z wiekiem i procesami trwającymi codziennie w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnego ścierania się ...

Demastykacja polega na utracie tkanek spowodowanej kontaktem zębów przeciwstawnych podczas żucia pokarmu. Zazwyczaj zmiany powstałe w procesie demastykacji obejmujące powierzchnie żujące i brzegi sieczne występują fizjologicznie.

demastykacja. Strona główna / Nie udało się zaimportować tagu wpisu %s demastykacja. ... Portal Stomatologa to miejsce gdzie znajdą Państwo informacje z dziedziny takiej jak stomatologia. Kontakt Polityka prywatności O nas. Grupa Fizjoterapeuty Plac Świętego Macieja 2/2 …

demastykacja. Dla lekarzy Dla pacjentów Dla studentów; Jak chronić szkliwo przed erozją? ... pacjenci pamiętnik pandemia porady praca profilaktyka protetyka przemyślenia próchnica psychologia recenzje rodzice stomatolog stomatologia stomatologia zachowawcza strefa testów studenci student szczoteczka do zębów szkolenie wiedza zdrowie z ...

Prymas A, Napiontek-Kubanek H: Występowanie ubytków niepróchnicowego pochodzenia wśród studentów stomatologii AM w Poznaniu. Dental Forum 2005; 2(33). 14. Kaczmarek U, Waśko-Czopnik D, Kowalczyk-Zając M, Paradowski L: Wpływ choroby refluksowej przełyku na wybrane składniki śliny i występowanie erozji zębowych.