DENTYSTA A CIĄŻA

DENTYSTA A CIĄŻA


29.09.2020

 · Z powodu zwiększonego ryzyka dla zdrowia zębów i dziąseł powinnaś regularnie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa, i to częściej niż dotąd. W czasie dziewięciu miesięcy ciąży powinnaś odwiedzić dentystę przynajmniej dwukrotnie, a najlepiej – raz na trzy miesiące.

Ciąża jest okresem, w którym ciało kobiety podlega licznym przeobrażeniom, w tym intensywnym zmianom hormonalnym. Na ich podłożu bardzo często w jamie ustnej ciężarnych jako dentyści obserwujemy tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Polega ono na ich rozpulchnieniu, tkliwości i krwawieniu i zazwyczaj zanika samoistnie pod koniec ciąży.

W ciąży kobiety powinny chodzić do dentysty jeszcze częściej niż przed ciążą. Takie regularne wizyty powinny odbywać się co trzy miesiące. Zalecane również są zabiegi higieniczne, które przeprowadza sam stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Ale pamiętajmy, że …

Dentysta a zajście w ciążę. Dbanie o zęby i dziąsła zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w ciąży! Jeśli planujesz dziecko, powinnaś uwzględnić w swoich przygotowaniach wizytę u stomatologa.

17.02.2019

 · Wiele przyszłych mam ma obawy, że wizyta u dentysty podczas ciąży może zaszkodzić ich dziecku. Rzeczywiście, utarł się stereotyp, że ciężarne kobiety nie powinny leczyć zębów – tymczasem jest dokładnie odwrotnie. W tym wyjątkowym okresie zaleca się regularne wizyty u stomatologa i szybkie eliminowanie ewentualnych problemów.

Kobiety w ciąży nie zawsze chętnie odwiedzają gabinety dentystyczne. To efekt narosłych wokół tego zagadnienia mitów. Fakty są jednak takie, że to nie wizyta u dentysty…

MIT: dentysta w ciąży nie wykonuje leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe zębów stosuje się wtedy, gdy ząb jest już tak zniszczony, że nastąpiło zainfekowanie miazgi (unerwionej tkanki w środku zęba). Polega ono na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba i …

Znam osobę, która uparcie twierdzi, że jej przykre doświadczenia związane z poronieniami były związane właśnie z poważną próchnicą i lekiem przed dentystą. Co ciekawe – twierdzi, że jak przełamała lęk przed dentystą i wyleczyła wszystkie zęby, to dziwnym trafem od razu zaszła w ciążę…

20.03.2018

 · Jeżeli dentysta wykryje u kobiety w ciążypróchnica zębów lub choroba przyzębia, lekarz podejmie natychmiastowe leczenie. Szczególnie ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej w tym okresie, ponieważ u kobiet dochodzi do tak zwanego zapalenia dziąseł związanego z ciążą.

Dentysta w ciąży. Droga mamo! Jeśli jesteś w ciąży bądź przechodzisz właśnie okres połogu, masz prawo do bezpłatnych usług dentystycznych, za które w innym przypadku musiałabyś zapłacić.