DENTYSTA W CZASIE PANDEMII

DENTYSTA W CZASIE PANDEMII


Lekarze dentyści, jak wszyscy pracownicy służby zdrowia, należą do najwyższej grupy ryzyka zakażeniem COVID-19. Z powodu koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zaleciło ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych. Wiele z nich w ogóle zamknięto. O tym, jak wygląda wizyta u dentysty w czasach epidemii, opowiada stomatolog Beata Pasoń.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przeprowadzi spotkanie online, podczas którego zostaną omówione wyniki ankiety: "Polski lekarz dentysta w czasie pandemii COVID-19 - ankieta PTS dla właścicieli gabinetów".

Pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan pojawił się nowy koronawirus, który do tej pory rozprzestrzenił się niemal po całej kuli ziemskiej. Wirus ten atakuje drogi oddechowe, powodując nowy rodzaj wirusowego zapalenia płuc. Pierwotnie nazwano go 2019-nCoV, aktualnie otrzymał nazwę SARS-CoV-2 ze względu na filogenetyczne podobieństwo do SARS-CoV.

07.04.2020

 · Lista gabinetów stomatologicznych czynnych w czasie pandemii. W odpowiedzi na potrzeby pacjentów mapę czynnych gabinetów stomatologicznych w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2 przygotowali lekarz dentysta Olga Sowińska oraz technik dentystyczny Rafał Szymelfejnik. Projekt swoją opieką objęło także Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Czy można dostać się teraz do stomatologa? Na pytanie o to, w jakich przypadkach pacjent powinien zostać przyjęty przez dentystę, w swoich zaleceniach odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Na stronie MZ przedstawiony został dokładny schemat postępowania.